W ostatnich dniach warszawska wypożyczalnia sprzętu foto-video padła ofiarą przestępstwa, w wyniku którego wyłudzono obiektywy o wartości ponad 840 000 zł. Sprawa ma charakter międzynarodowy, a sprawcy są najprawdopodobniej obcokrajowcami. Śledztwo prowadzi stołeczna policja oraz międzynarodowa agencja detektywistyczna, która działa na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii. Sprawą zajęli się również dziennikarze śledczy.

Zawiadomienie o przestępstwie wpłynęło do policji we wrześniu 2024 roku i dotyczy przywłaszczenia obiektywów (ew. kradzieży w zależności od przyjętej kwalifikacji) wartych ponad 840 000 złotych. Funkcjonariusze niezwłocznie podjęli czynności śledcze.

Poszkodowani ze względu na wartość utraconego sprzętu, jak również wątek międzynarodowy (sprawcy są obcokrajowcami), zwrócili się o pomoc do międzynarodowej agencji detektywistycznej.

„Potwierdzam, że prowadzimy czynności dotyczące ustalenia okoliczności przywłaszczenia sprzętu fotograficznego o wartości blisko miliona złotych. Udało nam się ustalić tożsamość osób mogących mieć związek ze sprawą. Zabezpieczyliśmy materiał dowodowy, dotarliśmy również do zapisów monitoringu. Obecnie prowadzimy działania na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii” – mówi Dawid Burzacki, szef polskiego zespołu detektywów.

W ocenie detektywów, oszustwo było dobrze zaplanowane. Jak podkreśla detektyw Dawid Burzacki, oszuści zdobyli zaufanie wypożyczalni, stosując typową socjotechnikę wyłudzenia.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

W obliczu rosnącej liczby tego typu przestępstw, warto podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby nie paść ofiarą oszustów. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed podobnymi incydentami:

  1. Weryfikacja tożsamości najemców – Przed wydaniem sprzętu warto dokładnie zweryfikować dane osoby lub firmy wynajmującej. Można poprosić o dodatkowe dokumenty lub zaświadczenia.
  2. Monitoring transakcji – Każda transakcja powinna być monitorowana, a odbiór sprzętu dokumentowany. Zapisy z monitoringu mogą być kluczowe w przypadku oszustwa.
  3. Zaliczka to nie wszystko – Choć wpłata zaliczki może wydawać się bezpiecznym zabezpieczeniem, nie powinna stanowić jedynego kryterium zaufania. Zaleca się stosowanie dodatkowych form zabezpieczeń finansowych, takich jak ubezpieczenie transakcji.
  4. Ubezpieczenie sprzętu – Sprzęt o dużej wartości powinien być ubezpieczony na wypadek kradzieży lub przywłaszczenia. To może zminimalizować straty w przypadku oszustwa.
  5. Współpraca z agencjami detektywistycznymi – W przypadku międzynarodowych oszustw warto nawiązać współpracę z profesjonalnymi agencjami, które mają doświadczenie w tego typu sprawach i mogą skutecznie działać na arenie międzynarodowej.

To kolejny przypadek pokazujący, jak zaawansowane stają się oszustwa związane z wynajmem sprzętu i jak daleko posuwają się sprawcy. Dzięki szybkim działaniom detektywów i policji istnieje nadzieja na odzyskanie sprzętu, ale sprawa ta powinna być przestrogą dla innych firm w branży. Zachowanie czujności i wprowadzenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa może uchronić przed stratami o ogromnej wartości.

Detektywi apelują o pomoc: Posiadasz informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa? Znasz kogoś, kto został oszukamy w podobny sposób? Zadzwoń lub wyślij wiadomość na numer: +48506506492 (działa również na Whatsappie) – zapewniamy anonimowość.

Komentarze: