W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej oraz oszustwa związanego z obrotem instrumentami finansowymi przez jedną ze spółek działającą na rynku inwestycyjnym, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dniu 19 sierpnia 2020 r. na polecenie Prokuratora dokonali zatrzymania trzech osób, w tym prezesa zarządu ww. spółki.
Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy-areszt był przedłużany.
Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w latach 2016-2020 w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, m.in. oszustwa, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, prowadzenia bez wymaganego zezwolenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, jak również dokonania oszustwa polegającego na wprowadzaniu nabywców instrumentów finansowych w błąd m.in. co do braku poziomu ryzyka inwestycyjnego, dobrej kondycji finansowej i sytuacji gospodarczej emitentów, jak też legalności prowadzenia działalności przez spółkę. W wyniku przestępczej działalności podejrzanych pokrzywdzonych zostało ponad 80 osób. W oparciu o obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie ustalono wartość poniesionych przez pokrzywdzonych strat na kwotę przekraczającą 17 milionów złotych.
W dniu 21 sierpnia 2020 r. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec osób zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
Sąd uchyla areszt- zatrzymani wychodzą na wolność
Kilka dni temu, decyzją Sądu wszyscy podejrzani w sprawie wyłudzeń finansowych zostają zwolnieni z aresztu. Dlaczego? Zapytaliśmy o to Prokuraturę.
„Przedmiotowe postępowanie jest kontynuowane. O uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych zadecydował sąd rozpoznający wniosek prokuratora o przedłużenie okresu trwania tymczasowego aresztowania.
Sąd ten zastosował wobec wskazanych osób wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 70.000 złotych, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu”- informuje Aleksandra Skrzyniarz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie
„Prokuratura oczekuje obecnie na uzasadnienie postanowienia, zaś po jego analizie podejmie decyzję co do zaskarżenia”- dodaje Prokurator Aleksandra Skrzyniarz.
Poszkodowani nie kryją oburzenia
„Straciłem oszczędności całego życia. Dzisiaj nie mam nawet na lekarstwa. Taka decyzja Sądu jest dla mnie niezrozumiała- czuję się spoliczkowany przez wymiar sprawiedliwości, a raczej niesprawiedliwości”- mówi Pan Jan, jeden z poszkodowanych inwestorów.
„Będziemy zaskarżać decyzję prokuratury i wnioskować do Sądu o wznowienie aresztu. Mamy sporą grupę osób poszkodowanych. Jak będzie trzeba, to będziemy pikietować przed Sądem domagając się sprawiedliwości” – dodaje Pan Michał, kolejny zrozpaczony inwestor.
„Nasi klienci zapowiadają, że złożą kolejne zawiadomienia i zażalenia na postanowienie Sądu. Suma poręczenia majątkowego, jest niewspółmierna do wyrządzonej szkody. Nasz dział prawny, pracuje już nad dokumentacją, która w imieniu inwestorów zostanie przekazana do Sądu”- wyjaśnia Dawid Burzacki z Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego.
Pomoc dla poszkodowanych
Jeżeli przypuszczasz, że zostałeś oszukany lub celowo wprowadzony w błąd przez osoby lub firmy oferujące „bezpieczne inwestycje” – odezwij się do nas. Twoje informacje i wiedza mogą przyczynić się do zakończenia tego bezprawnego procederu. Ze swojej strony zapewniamy bezpłatną pomoc prawną, konsultacje specjalistów z Agencji Detektywistycznej i Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego. Od kilku miesięcy wspólnymi siłami realizujemy śledztwo dziennikarskie, które ma na celu przede wszystkim zidentyfikowanie ukrytego majątku, wyprowadzonych środków i odzyskanie kapitału przez inwestorów. Być może zebrane informacje zapewne posłużą również organom ścigania w celu rozliczenia przestępczej działalności.
Zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy: piramidy@dzienniksledczy.pl – staramy się odpowiadać na bieżąco, natomiast każdego dnia dostajemy naprawdę bardzo wiele informacji i nie sposób odpowiedzieć na wszystkie w jednym czasie. Informacje można również wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie: www.dzienniksledczy.pl/piramidy lub w wiadomości prywatnej na Facebooku www.facebook.com/BiuroWywiaduGospodarczego
Informacje na temat uchylenia aresztu podajemy jako pierwsi.
Masz temat, którym powinni zająć się nasi dziennikarze śledczy? Skontaktuj się z nami przez stronę na Facebooku: www.facebook.com/DziennikSledczy lub wyślij do nas wiadomość mailową: redakcja@dzienniksledczy.pl – zapewniamy anonimowość.