Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. Podczas wcześniejszych realizacji w ręce stróżów prawa wpadło 13 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty dotyczące założenia, kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzenia bez wymaganej koncesji i zezwolenia gier hazardowych oraz prania brudnych pieniędzy. 9 osób trafiło do aresztu. W trakcie ostatniej realizacji policjanci zatrzymali kolejne 9 osób, które usłyszały już prokuratorskie zarzuty.
Prokuratura Okręgowa w Bielsku–Białej, wspólnie z Wydziałem do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach oraz Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach prowadzi śledztwo, dotyczące założenia, kierowania oraz brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na nielegalnym urządzeniu gier hazardowych na automatach, przyjmowaniu pieniędzy pochodzących z tych przestępstw oraz ich dalszego transferu, w celu uniemożliwienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia, czyli tzw. prania brudnych pieniędzy. Grupa działała na terenie Bielska–Białej oraz innych miejscowości na terenie całego kraju w latach 2011-2020. W ramach powierzonego przez Prokuraturę śledztwa, śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędy Celno-Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą.
Stróże prawa pracowali nad sprawą od wielu lat, Zgromadzony przez nich materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie 13 osób, którym przedstawiono zarzuty dotyczące założenia, kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzenia bez wymaganej koncesji i zezwolenia gier hazardowych oraz prania brudnych pieniędzy. Z ustaleń postępowania wynika, że członkowie grupy z tytułu prowadzonego procederu uzyskali prawie 108 milionów złotych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 9 podejrzanych. Pozostali zostali objęci dozorami policji oraz zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.
Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia oraz wysokie grzywny. Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych o szacowanej wartości 21,5 milionów złotych, w tym nieruchomości, luksusowe przedmioty oraz pieniądze – zarówno w gotówce, jak i zgromadzona na rachunkach bankowych.
Jednak śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w dalszym ciągu zajmują się sprawą. We wtorek mundurowi zatrzymali kolejnych 9 osób – mieszkańców różnych części kraju. Policjanci zabezpieczyli ich telefony i laptopy. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Nazajutrz zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, celem przedstawienia zarzutów oraz zastosowania środków zapobiegawczych.
Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.