„Od poniedziałku (3 czerwca – przyp. red.) będziemy codziennie publikować komunikaty dotyczące stanu cyberbezpieczeństwa w Polsce; gdzie jesteśmy, co się dzieje na tej mapie cyberochrony” – zapowiedział dziś wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Jest to pokłosie opublikowania fałszywej informacji o rzekomej „częściowej mobilizacji wojskowej”, która miałaby dotyczyć 200 tysięcy obywateli Polski. Wicepremier poinformował, że dzisiejszy atak oznaczony był „flagą rosyjską”.

W piątek na konferencji minister odniósł się do ataku hakerskiego na Polską Agencję Prasową, w wyniku którego w serwisie agencji pojawiła się pochodząca spoza PAP depesza z nieprawdziwą treścią o rzekomej mobilizacji wojskowej w Polsce.

Krzysztof Gawkowski – jako pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa – zapowiedział, że poczynając od przyszłego poniedziałku codziennie będą publikowane komunikaty.

Codziennie będę ogłaszał, w jakim jesteśmy miejscu, co się dzieje na tej mapie cyberochrony – tak, by obywatele (…) mieli świadomość, że państwo obejmuje cybertarczą całą Polskę, chroni nas i działa – tak jak dzisiaj – w ciągu minut – zapowiedział.

Wicepremier podziękował również dziennikarzom, redakcjom i stacjom telewizyjnym za „niepodjęcie próby” i nie podawanie dalej fałszywej informacji. Z kolei rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że ABW podjęło natychmiastowe działania.

Gawkowski na briefingu po godz. 18 podkreślił, że w ostatnich dniach cyberataki na nasz kraj, z dnia na dzień, zwiększały się w skali kraju o 100 proc. Według wicepremiera jest to część skoordynowanej akcji przeciwko wszystkim krajom UE przed wyborami.

Komentarze: