Pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy będą stacjonować w Polsce wylądowali w sobotę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Drugi, znacznie większy transport żołnierzy, zaplanowany był na ok. godz. 14. Lot ten został przez stronę amerykańską przełożony na niedzielę.

O godz. 10 mały samolot Beechcraft C-12 Huron wylądował na płycie podrzeszowskiego lotniska. Wysiadło z niego kilku żołnierzy, którzy natychmiast wsiedli do podstawionych samochodów i odjechali.

Jak powiedział rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński, samolotem przyleciały osoby z grupy przygotowawczej oraz część dowództwa żołnierzy, którzy będą w Polsce stacjonować.

Jeszcze w sobotę rano rzecznik zapowiadał, że w Jasionce spodziewane są dwa samoloty z amerykańskimi żołnierzami. Drugi, znacznie większy transport żołnierzy, zaplanowany był na ok. godz. 14. Jak przekazał mjr Lipczyński, ten lot został przez stronę amerykańską przełożony.

W minioną środę Pentagon zapowiedział czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. 2 tys. żołnierzy zostanie wysłanych do Polski i Niemiec, z tego 1700 trafi do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii

(polsatnews)

Komentarze: