Grubo ponad 3 mln zł zarobił Jacek Kurski, zasiadając przez ponad 6 i pół roku na fotelu prezesa Telewizji Polskiej. Polityk, który swą karierę wiązał przez lata z PiS, kierował państwową telewizją — z krótką przerwą — od początku 2016 r. W poniedziałek 5 września poinformowano o jego odwołaniu ze stanowiska. Teraz na konto byłego już prezesa może wpłynąć ponad 100 tys. zł trzymiesięcznej odprawy.

Decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP ogłosiła Rada Mediów Narodowych. Informację przekazał na Twitterze członek rady Robert Kwiatkowski. Krótko później potwierdził to sam Jacek Kurski. „Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, której oddałem 7 ostatnich lat, jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP” — czytamy w jego

Jak wynika z danych zebranych przez Wirtualne Media, zarobki Jacka Kurskiego na fotelu prezesa państwowej telewizji od 2016 r. wahały się od blisko 29 tys. zł w minionym roku do ponad 74 tys. zł w latach 2018-19. Informacje na ten temat pochodzą z raportów publikowanych przez Telewizję Polską (wynika to z nałożonego na TVP ustawowego obowiązku udostępniania danych). Przykładowo, w 2016 r. było to ok. 304 tys. zł, w 2018 r. ok. 811 tys. zł, zaś w 2020 r. ok. 290 tys. zł. Jak dotąd nie opublikowano danych za 2021 r., nie wiadomo też, ile miesięcznie Jacek Kurski inkasował od początku tego roku i zakładając ostrożnie, że pobory te nie odbiegały od tych z 2020 r., można szacować, że łącznie prezes TVP zarobił znacznie powyżej 3 mln zł.

Komentarze: