Działania polskich detektywów w Birmie. Fot. Dawid Burzacki

Raport INTERPOL-u rzuca nowe światło na rosnące zjawisko handlu ludźmi na dużą skalę, związane z fałszywymi ogłoszeniami o pracę w Internecie. Ofiary handlu ludźmi, trafiają do tzw. „Centrów Oszustw”. Tendencja, która wyewoluowała z regionu Azji Południowo-Wschodniej, zdobywa globalny zasięg, a jej skutki obejmują również przestępstwa finansowe z wykorzystaniem cyberprzestępczości i sztucznej inteligencji.

Międzynarodowa Organizacja Policji wydała dla swoich członków Pomarańczowy Komunikat, stanowiący globalne ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. „To, co zaczęło się jako regionalne zagrożenie przestępczością, stało się globalnym kryzysem handlu ludźmi” – mówi Sekretarz Generalny INTERPOL-u, Jürgen Stock.

„Początkowo „centra oszustw” skoncentrowane były w Kambodży, a teraz identyfikuje się je także w Laosie, Birmie i co najmniej czterech innych azjatyckich krajach. Centra działają w miejscach trudnodostępnych, często w krajach objętych konfliktami zbrojnymi, gdzie działania Policji są utrudnione lub niemożliwe. Istnieją również dowody na przenikanie tego modelu przestępczego do innych regionów świata, takich jak Afryka Zachodnia. Jednak to nie tylko geografia uległa zmianie, ale także charakter ofiar/ osób poszkodowanych przestępstwem. Z początku chińskojęzyczne osoby z Chin, Malezji, Tajlandii i Singapuru padały ofiarą handlu ludźmi. Teraz, ofiary pochodzą z odległych miejsc, takich jak Ameryka Południowa, Afryka Wschodnia i Europa Zachodnia. Coraz częściej ofiarami uprowadzeń stają się obywatele Słowacji, Ukrainy i Polski. Kuszeni dobrymi zarobkami, łatwą pracą polegającą na odbieraniu telefonów i tłumaczeniu tekstów, trafiają na specjalnie przygotowane farmy, gdzie działa w pełni rozwinięta infrastruktura IT. Czasami w takich „centrach oszustw” pracuje po kilkaset osób. Praca „tłumaczy” cały czas jest nadzorowana przez uzbrojonych przestępców. Poszkodowani handlem ludźmi wcielają się w rolę „amerykańskich żołnierzy”, „bogatych wdów”, czy „adwokatów poszukujących spadkobierców”. Często Ci sami ludzie odgrywają rolę inwestorów, biznesmenów czy ekspertów z branży kryptowalut i zachęcają do inwestowania- mówi Dawid Burzacki, szef międzynarodowego zespołu detektywów.

„Kilka tygodni temu realizowaliśmy działania na terenie Birmy, związane z uprowadzeniem 21-letniej kobiety. Sprawę zgłosiła nam rodzina mieszkająca w Polsce. Dziewczyna podstępem została zwerbowana do pracy, a później musiała świadczyć usługi z zakresu tłumaczeń na rzecz jednej z grup przestępczych. Nieposłuszeństwo było karane. Sama pokrzywdzona została pozbawiona dokumentów i wywieziona do jednego z Centrum Oszustw, które było zlokalizowane w terenie trudnodostępnym. Dodatkowo miejsce było pilnowane przez uzbrojonych przestępców” – dodaje Dawid Burzacki.

W ostatnich dniach MSZ Słowacji wydało stosowne ostrzeżenie w tej sprawie: https://www.mzv.sk/pressreleasedetail?p_p_id=sk_mzv_portal_pressrelease_detail_portlet_PressReleaseDetailPortlet&p_p_lifecycle=0&groupId=10182&articleId=20026986

„Prawie każdy na świecie może paść ofiarą handlu ludźmi lub oszustw internetowych dokonywanych za pośrednictwem tych ośrodków przestępczych” – ostrzega INTERPOL.

Handel Ludźmi a Cyberprzestępczość

Raport INTERPOL-u podkreśla podwójne zagrożenie związane z internetowymi „centrami oszustw”. Ofiary handlu ludźmi są zmuszane do pracy przymusowej, jednocześnie zaangażowano je w przestępstwa finansowe, w tym oszustwa inwestycyjne, oszustwa randkowe/ romantyczne, a także działalność związaną z kryptowalutami i hazardem online.

Grupy przestępcze wykorzystują fałszywe obietnice zatrudnienia w sieciach społecznościowych i portalach rekrutacyjnych, by później porywać i przetrzymywać kandydatów w nieludzkich warunkach. Ta obusieczna strategia angażuje ofiary nie tylko w przymusową pracę, lecz również w działania przestępcze, przede wszystkim oszustwa internetowe.

Internetowe „centra oszustw” stwarzają zagrożenie obu grupom ofiar. Z jednej strony osoby wciągnięte w proceder oszustw i handlu ludźmi padają ofiarą pracy przymusowej, niewoli za wyimaginowane długi, pobicia, wykorzystywania seksualnego, tortur, gwałtów, a nawet pobierania narządów. Ten skryty aspekt działań przestępczych podkreśla potrzebę zdecydowanego przeciwdziałania temu zjawisku, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym.

Operacja INTERPOL-u, znana jako „Storm Makers”, przeprowadzona w marcu 2022 r., poświęcona była handlowi ludźmi i przemytowi migrantów. Wyniki operacji przyczyniły się do wydania specjalnego komunikatu, ogólnoświatowego alertu policyjnego, które dostarcza szczegółowych informacji na temat nowych form działania przestępczych grup.

Wzrost Zjawiska po Pandemii

Pandemia COVID-19 zwiększyła liczbę ofiar handlu ludźmi i cyberprzestępstw. Wzrost oszustw internetowych współgra z rosnącym wskaźnikiem cyfryzacji podczas lockdownów, przenosząc większość działań zawodowych i osobistych do świata online.

W obliczu tego globalnego zagrożenia, INTERPOL apeluje o większą wymianę informacji między organami ścigania, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami prywatnymi. Tylko silna międzynarodowa współpraca może powstrzymać rosnące zagrożenie handlem ludźmi i cyberprzestępczością.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich padł ofiarą przestępstwa, powiadom najbliższą jednostkę Policji lub ambasadę. Pomocą służą również prywatne agencje detektywistyczne i detektywi.

biuro@detektyw.vip – pod tym adresem mailowym, za darmo możecie skorzystać z konsultacji detektywistycznych i uzyskać pomoc.

Komentarze: