fot. poglodowe

Centralne Biuro Antykorupcyjne potwierdziło zatrzymanie osób w związku z działaniem piramidy finansowej. Jest to nowe śledztwo prowadzone przez Biuro wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Wstępne ustalenia wskazują, że nawet kilka tysięcy poszkodowanych mogło stracić kilkaset milionów złotych. Zatrzymani Piotr D., Łukasz L. i Ewa K. decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

„Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali trzy osoby podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i stworzenie piramidy finansowej. Wśród zatrzymanych są: prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny.

Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych” – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Ustalenia katowickich śledczych wskazują, że spółka w latach 2016-2020 zarówno w centrali, jak i w oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. Wszystko wskazuje na to, że mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej.

„Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w latach 2016-2020 w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, m.in. oszustwa, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, prowadzenia bez wymaganego zezwolenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, jak również dokonania oszustwa polegającego na wprowadzaniu nabywców instrumentów finansowych w błąd m.in. co do braku poziomu ryzyka inwestycyjnego, dobrej kondycji finansowej i sytuacji gospodarczej emitentów, jak też legalności prowadzenia działalności przez spółkę”- wyjaśnia Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie

W dniu 21 sierpnia 2020 r. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec osób zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W postępowaniu prowadzone są dalsze czynności dowodowe dotyczące działalności spółki. Nie można wykluczyć, że ostateczna liczba pokrzywdzonych, jak też suma strat znacząco przewyższy wartości obecnie ustalone. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.


Jeżeli przypuszczasz, że zostałeś oszukany lub celowo wprowadzony w błąd przez osoby lub firmy oferujące „bezpieczne inwestycje” – odezwij się do nas. Twoje informacje i wiedza mogą przyczynić się do zakończenia tego bezprawnego procederu. Ze swojej strony zapewniamy bezpłatną pomoc prawną, konsultacje specjalistów z Agencji Detektywistycznej i Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego. Od kilku miesięcy wspólnymi siłami realizujemy śledztwo dziennikarskie, które ma na celu przede wszystkim zidentyfikowanie ukrytego majątku, wyprowadzonych środków i odzyskanie kapitału przez inwestorów. Zebrane informacje zapewne posłużą również organom ścigania w celu rozliczenia przestępczej działalności.

Zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy: piramidy@dzienniksledczy.pl – staramy się odpowiadać na bieżąco, natomiast każdego dnia dostajemy naprawdę bardzo wiele informacji i nie sposób odpowiedzieć na wszystkie w jednym czasie. Informacje można również wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie: www.dzienniksledczy.pl/piramidy lub w wiadomości prywatnej na Facebooku (www.facebook.com/dzienniksledczy).

Komentarze: