Funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu, w ramach międzynarodowej współpracy sieci ENFAST, zatrzymali na terenie stolicy Dolnego Śląska 23-latka ukrywającego się przed argentyńskim wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany był przez Interpol na podstawie czerwonej noty za przestępstwa na tle seksualnym wobec małoletnich. Podejrzany, aby uniknąć kary wyjechał z Argentyny i od kilkunastu miesięcy ukrywał się poza granicami swojego kraju, głównie na terenie Unii Europejskiej. Po zatrzymaniu przez dolnośląskich „łowców głów” zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. W związku z rozpoczętą procedurą ekstradycyjną mężczyzna pozostaje do dyspozycji sądu.
Międzynarodowa współpraca w ramach sieci ENFAST (policyjna sieć zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców) zaowocowała zatrzymaniem na terenie Dolnego Śląska 23-letniego obcokrajowca podejrzanego o poważne przestępstwa seksualne. Mężczyzna poszukiwany był na terenie Argentyny oraz 200 krajów współpracujących z Interpolem za przestępstwa na tle seksualnym wobec małoletnich. Podejrzany, aby uniknąć kary za popełnione czyny, wyjechał z Argentyny i od kilkunastu miesięcy ukrywał się w różnych miejscach poza granicami swojego kraju, głównie na terenie Europy.
Argentyńscy funkcjonariusze zdobyli informacje wskazujące na możliwy pobyt poszukiwanego na terenie Polski. Z uwagi na niedawno rozpoczętą współpracę sieci ENFAST z Ameryką Południową, prośba o podjęcie działań wpłynęła do polskiego Punktu Kontaktowego tej policyjnej sieci mieszczącego się w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji. W sprawę natychmiast włączono Zespół Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dolnośląscy „łowcy głów” wykonali szereg czynności, dzięki którym już po kilkunastu godzinach od uzyskania pierwszej informacji w sprawie, ustalili miejsce pobytu 23-latka i dokonali jego zatrzymania.
Ukrywając się przed wymiarem sprawiedliwości podejrzany wielokrotnie zmieniał miejsca pobytu i swój wygląd. W trakcie pobytu w Polsce wynajął mieszkanie, gdzie zamieszkiwał z innymi współlokatorami podając się za zupełnie inną osobę. Stworzył sobie nową tożsamość i starał się w miarę normalnie żyć oraz zapomnieć o niewygodnej przeszłości, która pozostawiła swój ślad i powodowała ciągłą obawę przed zatrzymaniem. 23-latek sam stwierdził, że pomimo pobytu na innym kontynencie, 13 tys. km od swojego kraju, był czujny i zawsze oglądał się za siebie.
Po kilkunastu miesiącach ukrywania się przed organami ścigania dzięki intensywnym i dynamicznym działaniom dolnośląskich „łowców głów” poszukiwany trafił za kratki. W związku z rozpoczętą procedurą ekstradycyjną mężczyzna pozostaje do dyspozycji sądu.
Nie ma bezpiecznej przystani dla osób poszukiwanych, każda z nich może zostać namierzona i zatrzymana, nawet „na drugim krańcu świata”.