Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło Grupie Tauron ofertę nabycia za symboliczną złotówkę kopalń Sobieski, Janina i Brzeszcze, skupionych w spółce Tauron Wydobycie – poinformował we Tauron. Wcześniej w podobny sposób Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy akcje Polskiej Grupy Górniczej.

„Oszacowana na symboliczną złotówkę wartość oferty Skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania” – poinformował prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel, cytowany w komunikacje Grupy.

Tauron Wydobycie jest największym po Polskiej Grupie Górniczej producentem węgla energetycznego w Polsce. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w kopalniach: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie Tauron w ostatnich latach – ocenia prezes Taurona Paweł Szczeszek.

Oferta Skarbu Państwa dotyczy nabycia 36 051 078 akcji spółki Tauron Wydobycie, obecnie należących do firmy Tauron Polska Energia – lidera Grupy Tauron. To 100 proc. akcji wydobywczej spółki.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Komentarze: