W dniu 14.12.2022 roku w Gdańsku na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zatrzymano dwie osoby, w tym Pawła P. Zatrzymani zostali przewiezieni do Krakowa, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych. Ponadto Pawłowi P. ogłoszono zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów, zacieranie śladów przestępstwa, a także podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie dotyczącej Iwony Wieczorek. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Ponadto wobec Pawła P. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych.
„Jak udało się ustalić naszym dziennikarzom, Paweł P. nie wpłacił poręczenia majątkowego w wysokości 50 000 złotych. Adwokat reprezentujący podejrzanego, złożył zażalenie na postanowienie Prokuratora w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych. W ocenie mecenasa, nie zachodzą przesłanki z art. 249 KPK, tzn. nie istnieje duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił przestępstwo” – mówi Dawid Burzacki, dziennikarz śledczy zajmujący się sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek.
„W rozmowie telefonicznej, adwokat Krzysztof Woliński, który reprezentuje Pawła P. potwierdził, że kaucja nie została wpłacona, ponieważ w całości zaskarżył postanowienie prokuratury w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych. Adwokat nie zgadza się z decyzją Prokuratora, twierdząc, że w jego ocenie zebrany materiał dowodowy nie uprawdopodabnia popełnienia przestępstwa przez jego mocodawcę. W związku z powyższym złożył zażalenie na decyzję Prokuratora. Teraz o wadze materiału dowodowego i sposobie zabezpieczenia postępowania zdecyduje krakowski Sąd. Mecenas Krzysztof Woliński, nie zna jeszcze terminu rozpoznania zażalenia” – informuje Dawid Burzacki, dziennikarz- pełniący obowiązki szefa zespołu śledczego w Dzienniku Śledczym.
O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się również do Zespołu Prasowego Prokuratury Krajowej. Od kilku dni czekamy na odpowiedz PK, ale do chwili publikacji artykuły, nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.
Paweł P. ma poważne kłopoty finansowe
Co w przypadku, kiedy Sąd utrzyma w mocy postanowienie Prokuratora w przedmiocie poręczenia majątkowego?
„Tutaj sprawa może przybrać ciekawy obrót. Według informacji do których dotarli nasi dziennikarze, Paweł P. oraz jego partnerka mają poważne problemy finansowe. Łączna wartość ich zobowiązań może oscylować wokół kwoty 300 000 złotych. Wśród zobowiązań, które mają na swoim koncie, są długi wobec banków. W takiej sytuacji Paweł P. może mieć problem z wyasygnowaniem kwoty 50 tysięcy złotych na poczet kaucji” – dodaje Dawid Burzacki.
Działania Policji w Zatoce Sztuki
Tymczasem na terenie dawnej Zatoki Sztuki, nadal trwają czynności dochodzeniowo śledcze. To już ponad 2 tygodnie, jak miejsce jest odgrodzone od dostępu osób postronnych, a funkcjonariusze całodobowo pilnują terenu. Zakres prac, a także ich długofalowość świadczy o tym, że muszą zachodzić przesłanki procesowe do kontynuacji działań śledczych.
Co dalej?
Kilka dni temu opublikowaliśmy wywiad z byłym właścicielem Zatoki Sztuki. Po wywiadzie z Marcinem T. odezwało się do nas wiele osób, które w mniejszym lub większym stopniu mają wiedzę na temat funkcjonowania dawnej Zatoki Sztuki i innych sopockich klubów. Relacje byłych pracowników, osób, które były bywalcami tych miejsc nie pozostawiają złudzeń i wątpliwości, że sprawa Krystiana W., a także osób, które korzystały z jego „usług” powinna być dogłębnie wyjaśniona. Nie może być tak, że ofiary bardzo poważnych przestępstw i ich rodziny pozostają bez opieki i wsparcia służb. Nie może być tak, że podejrzany ma możliwość swobodnego kontaktu z pokrzywdzonymi i ich otoczeniem- tym bardziej jeśli są to osoby małoletnie.
Nie wiemy, czy sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek wiąże się bezpośrednio z Zatoką Sztuki i funkcjonowaniem „Krystka”, ale na pewno jest doskonałą okazją, by jeszcze raz zwrócić uwagę na problem uczestnictwa małoletnich ludzi w towarzyskim życiu klubów nocnych i dyskotek- nie tylko w Sopocie.
Posiadasz informacje, które mogą być pomocne w wyjaśnieniu sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek? Napisz do nas: redakcja@dzienniksledczy.pl – zapewniamy anonimowość.