Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie poprzez wytwarzanie dokumentacji „kosztowej”, często przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie odprowadzali należnego podatku. Tym razem policjanci CBŚP zatrzymali 12 osób, a 3 kolejne same zgłosiły się na wezwanie. W śledztwie prowadzonym przez Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej łącznie występuje już 154 podejrzanych. Sprawa jest rozwojowa.

W toku śledztwa prowadzonego od 2018 roku przez policjantów Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, ustalono kolejnych 15 podejrzanych. Łącznie występuje już 154 podejrzanych, z czego 86 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 5 zarzuca się kierowanie grupą. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości na łączną kwotę ponad 9,6 mln zł.

Sprawa dotyczy działania w latach 2013 – 2019 na terenie całego kraju zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczej. Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku.

Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur” przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm.

Tym razem działania przeprowadzono w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim oraz kujawsko-pomorskim, zatrzymując 12 osób. Kolejne 3 osoby zgłosiły się same na wezwanie.

Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów i zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty. Według śledczych wśród podejrzanych są osoby korzystające z nierzetelnych faktur VAT, powodujące w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. 5 podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, gdyż jak ustalono osoby te poza prowadzeniem działalności gospodarczej i przyjmowaniem fikcyjnych faktur, mogły pośredniczyć w przekazywaniu nierzetelnych dokumentów księgowych do innych podmiotów gospodarczych.

Komentarze: