Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa na blisko 100 milionów złotych i prania pieniędzy- jeśli wpłacą poręczenia majątkowe, nadal będą cieszyć się wolnością. Przy szkodzie na kwotę przekraczającą 100 milionów złotych, kaucja w wysokości 50 tysięcy złotych, 150 tysięcy złotych czy nawet 350 tysięcy złotych (najwyższa w tej sprawie), wydaje się niewspółmierna do wyrządzonej szkody. Kuriozalna decyzja organów ścigania, spotkała się z natychmiastową reakcją poszkodowanych inwestorów, którzy zapowiadają złożenie stosownych zażaleń.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 osób powiązanych z Quantum Fund (dawny Gent Holding- o sprawie pisaliśmy -tutaj-) na czele z byłym prezesem i właścicielem Józefem R., który usłyszał ponad 50 zarzutów karnych. Przed planowanymi zatrzymaniami, Sąd w ramach innego postępowania, dotyczącego Quantum Fund odsunął od władzy właśnie Józefa R. i wprowadził zarządcę przymusowego.

Oszukali klientów na blisko 100 mln- pozostaną na wolności

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 8 osób. Według Prokuratury, straty inwestorów wynoszą około 100 milionów złotych. Z naszych informacji wynika, że ta kwota może być znacznie wyższa.

„Osiem osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a sześć z nich, w tym Józef R., także prania pieniędzy. Temu ostatniemu jako jedynemu przedstawiliśmy też 55 zarzutów oszustwa na szkodę inwestorów i wprowadzania ich w błąd przy zdobywaniu finansowania w formie obligacji i pożyczek. Szacunkowa wartość szkód poniesionych przez inwestorów wynosi 100 mln zł”- przekazała prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podejrzani nie przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokuratura zastosowała wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, poręczenia majątkowego, a także zakazu opuszczania kraju w połączeniu z zatrzymaniem paszportu i zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Poręczenia majątkowe niewspółmierne do wyrządzonej szkody?

Najwyższe poręczenie majątkowe, musi wpłacić Gracjan K.- to on przekazał władzę nad Gent Holding Józefowi R. . Mężczyzna musi wpłacić 350 000 poręczenia majątkowego. To mniej więcej tyle, ile warta jest połowa samochodu, który na co dzień użytkował podejrzany.

Pozostali podejrzani muszą zapłacić kaucję w wysokości od 50 tysięcy do 150 tysięcy złotych.

Kamil B. – były członek kilku rad nadzorczych powiązanych z GH i QF , a także prezes TIER Investment musi zapłacić 150 000 złotych.

Wśród osób zatrzymanych były również kobiety: Agata K. i Ewelina K., muszą wpłacić po 50 tys. zł kaucji. Zatrzymana została również Roma N., była partnerka życiowa Gracjana K., oraz Malwina L.- była partnerka Józefa R. .

Będą kolejne zatrzymania?

Śledztwo jest rozwoje, nie są wykluczone kolejne zatrzymania i rozszerzenie już postawionych zarzutów. Prowadzone postępowanie dotyczy również naruszenia prawa bankowego i ustawy o rachunkowości.

Funkcjonariusze weryfikują również działania pracowników Urzędu Skarbowego. Sprawa dotyczy okoliczności, w jakich Quantum Fund uzyskał ponad 1 mln zł zwrotu podatku VAT, a także o to, że większość tych pieniędzy, według osób poszkodowanych, wpłynęła do obsługującej spółkę kancelarii prawnej. To właśnie do siedziby tej kancelarii weszli również funkcjonariusze CBŚP, którzy dokonali przeszukań i zabezpieczyli materiał dowodowy.

Sprawa Quantum Fund, Gent Holding i innych spółek- pomoc dla poszkodowanych

„Równolegle do prowadzonego śledztwa przez Prokuraturę od kilkunastu miesięcy prowadzone jest śledztwo dziennikarskie przez specjalny zespół naszych najlepszych dziennikarzy śledczych, analityków i prawników przy wsparciu zaprzyjaźnionych agencji detektywistycznych. Jaka jest faktyczna skala przestępstwa? Gdzie podziały się zainwestowane pieniądze? Śledztwo ma na celu zidentyfikowanie mechanizmów działania podmiotów, które wykazują cechy piramid finansowych”. – mówi Dawid Burzacki z Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego.

„Bardzo ważnym elementem w tego typu sprawach jest identyfikacja najprawdopodobniej wyprowadzonego majątku spółek i legalne odzyskanie kapitału przez inwestorów. Ostatecznie, zebrane informacje zapewne posłużą również organom ścigania w rozliczaniu przestępczej działalności zorganizowanych grup przestępczych, ale w pierwszej kolejności chcemy doprowadzić do sytuacji, w której poszkodowani inwestorzy odzyskają zainwestowane pieniądze” – dodaje Dawid Burzacki, koordynator projektu zwalczania zorganizowanej przestępczości gospodarczej KBWG i Dziennika Śledczego.

Jeżeli przypuszczasz, że zostałeś oszukany lub celowo wprowadzony w błąd przez osoby lub firmy oferujące „bezpieczne inwestycje” – odezwij się do nas. Twoje informacje i wiedza mogą przyczynić się do zakończenia tego bezprawnego procederu. Ze swojej strony zapewniamy bezpłatną pomoc prawną, konsultacje specjalistów z Agencji Detektywistycznej i Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego i pomoc w odzyskaniu zainwestowanych środków (w tej kwestii mamy doświadczenie i naprawdę dobre wyniki).

Zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy: piramidy@dzienniksledczy.pl – staramy się odpowiadać na bieżąco. Każdego dnia dostajemy naprawdę bardzo wiele informacji i nie sposób odpowiedzieć na wszystkie w jednym czasie. Informacje można również wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie: www.dzienniksledczy.pl/piramidy lub w wiadomości prywatnej na Facebooku .

Komentarze: