Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibicowskiej zatrzymali 5 osób podejrzanych o złamanie prawa podczas kwietniowego meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami GKS-u Katowice i Widzewa Łódź. Podejrzani w wieku od 16 do 40 lat odpowiedzą przed sądem za przestępstwa stadionowe. Mężczyznom grozi do 5 lat więzienia i zakazy stadionowe. Natomiast 16-latek odpowie za swoje czyny przed sądem rodzinnym.

 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 5 pseudokibiców katowickiej, rybnickiej i zabrzańskiej drużyny sportowej podejrzanych o naruszenie prawa podczas meczu, który rozegrany został 6 kwietnia 2022 roku na stadionie GKS-u Katowice.

Mecz drużyn GKS-u Katowice i Widzewa Łódź zabezpieczali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, a także katowickiego i łódzkiego oddziału oraz bielskiego poddziału prewencji. Impreza masowa została zakwalifikowana jako mecz podwyższonego ryzyka. Już przed spotkaniem kibice Widzewa Łódź oraz Ruchu Chorzów połączyli swoje siły i szli ulicami w kierunku stadionu GKS-u. Przejście kibiców zabezpieczali nie tylko katowiccy, łódzcy i bielscy policjanci, ale również mundurowi z Chorzowa. Przemarsz kibiców na stadion katowickiej drużyny odbył się bez zakłóceń.

Niestety w trakcie meczu na terenie sektora zajmowanego przez kibiców GKS-u Katowice i kibiców innych drużyn sympatyzujących z GKS-em doszło do naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pseudokibice katowickiej drużyny nie tylko rozłożyli flagę wielkoformatową, ale również odpalili materiały pirotechniczne, a także wystrzelili w kierunku sektora gości rakietnice oraz fajerwerki. Z powodu zachowania pseudokibiców oraz zadymienie murawy mecz został przerwany. Katowiccy pseudokibice wyrywali też krzesła z sektorów i rzucali nimi w pracowników ochrony organizatora oraz palili szaliki klubowe sympatyków z drużyny przyjezdnej.

Katowiccy policjanci zebrali obszerny materiał dowodowy w tej sprawie. Dzięki analizie nie tylko monitoringu stadionowego, ale również nagrań z policyjnych kamer i dronów, policjanci zwalczający przestępczość stadionową zidentyfikowali i zatrzymali 5 pseudokibiców.

Do zatrzymań mężczyzn w wieku 16, 19, 33, 37 i 40 lat  doszło w ich mieszkaniach na terenie Katowic, Rybnika, Rudy Śląskiej i Zawiercia. Mężczyźni byli zaskoczeni wizytą katowickich policjantów. Podejrzanym przedstawiono zarzuty posiadania i odpalenia materiałów pirotechnicznych,  rzucania przedmiotami, które stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na stadionie, a także naruszenia nietykalności fizycznej ochroniarza.

Mężczyznom grozi do 5 lat więzienia i zakazy stadionowe. Natomiast 16-latek odpowie za swoje czyny przed sądem rodzinnym.

Policjanci nadal prowadzą analizę zabezpieczonych nagrań. Kwestią czasu są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Komentarze: