Rano związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zakończyli rozpoczętą dwie doby wcześniej blokadę kolejowej wysyłki z węgla z kopalń do elektrowni. Załadowane już węglem pociągi mają wyjeżdżać do odbiorców zgodnie z harmonogramem – wynika z informacji PGG.

48-godzinna blokada była wynikiem sporu płacowego toczącego się w największej górniczej spółce. Związkowcy domagają się rekompensaty dla załogi za przepracowane od września do grudnia weekendy i wzrostu średniego wynagrodzenia w firmie. Kolejne rozmowy stron zapowiedziano na poniedziałek, związki deklarują jednak gotowość do negocjacji także przed tym terminem.

Hutek potwierdził, że w czasie 48-godzinnej blokady związkowcy przepuścili kilka pociągów z węglem. Dotyczyło to sytuacji, w których brak paliwa groziłby poważnymi perturbacjami u odbiorców – chodziło o fabrykę sody, cukrownię i elektrociepłownię. Związkowcy zaprzeczają, by ich akcja naraziła bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski poinformował, że niektóre pociągi z węglem będą wyjeżdżać z kopalń już dziś, mimo wolnego dnia.

„Bocznice są otwarte, rozpoczyna się wysyłka węgla według harmonogramu – zaczęła się już np. w kopalni ROW” – powiedział PAP rzecznik, zaznaczając, że węgiel będzie wyjeżdżał z zakładów systematycznie, w miarę możliwości logistycznych i transportowych.

Termin kolejnych rozmów w toczącym się sporze wyznaczono na 10 stycznia przed południem, choć związkowcy – jak podkreślają – są gotowi do rozmów także wcześniej. Podczas spotkania w miniony wtorek do porozumienia nie doszło, choć – co wiadomo nieoficjalnie – padły konkretne propozycje płacowe.

Komentarze: