To samozapłon mokrego siana, które było składowane w jednej ze stodół, mógł być przyczyną gigantycznego pożaru we wsi Nowa Biała w Małopolsce.  – taką wersję zdarzeń bierze pod uwagę prokuratura.

19 czerwca 2021 r. po godz.18 wybuchł pożar budynków mieszkalnych i gospodarczych w miejscowości Nowa Biała w Małopolsce. Strażacy zakończyli działania związane z gaszeniem pożaru 20 czerwca 2021 r. o godz. 22.00. Był to jeden z największych pożarów jaki miał miejsce w Polsce w ostatnich trzech dekadach.

Bilans pożogi, która wybuchła w miejscowości Nowa Biała jest ogromny. Całkowitemu lub częściowemu spaleniu uległo 18 budynków mieszkalnych. Jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki, bez dachu nad głową pozostaje 27 rodzin (około 100 osób). Obrażeń ciała, na szczęście lekkich, doznało 9 osób w tym jeden ze strażaków OSP. Pożar strawił także 24 budynki gospodarcze. Niestety nie ze wszystkich udało się ewakuować żywy inwentarz i maszyny.
W trwającej ponad 27 godzin akcji uczestniczyły znaczne siły i środki zarówno Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W działania w sumie zaangażowanych zostało 111 zastępów tj. 459 strażaków. Poza strażakami na miejsce zadysponowane zastały jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (w tym śmigłowiec LPR). W celu udzielania pomocy poszkodowanym na miejscu pożaru utworzony został punkt medyczny. Do jego obsługi zadysponowany został Pluton Medyk z Małopolskiej Brygady Odwodowej w składzie JRG 1 Kraków oraz OSP Chrzanów. W stworzonym punkcie poza ratownikami PSP działała także Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia.  W celu zapewnienia dachu nad głową dla pogorzelców zorganizowano miejsca noclegowe w jednym z pensjonatów, dodatkowo na miejsce zadysponowano namioty będące na wyposażeniu OSP w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Poza funkcjonariuszami PSP w akcji uczestniczyli policjanci  i żołnierze.

Z uwagi na rozmiar i rodzaj zdarzenia na miejscu pożaru zawiązano sztab działań na bazie samochodu dowodzenia i łączności z KW PSP Kraków, oraz w budynku szkoły podstawowej. W skład sztabu weszli: Małopolski Komendant Wojewódzki, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu, oficerowie KW PSP Kraków, Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, przedstawiciele samorządu gminnego, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele innych instytucji. Na miejscu działań obecna była Grupa Operacyjna KG PSP.

Fot. KG PSP

Komentarze: