Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw, wyłudzeń kredytów, a także o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe posługując się domenami: fragrantics.plfragrantico.pl, perfumy.shopbellotics.pl, max-media.shop, za pośrednictwem których oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne. Oferta sklepów promowana była w sieci Internet poprzez wykupienie reklam wyświetlanych w przeglądarkach internetowych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych przez influencerów internetowych. Sprawcy zamiast zamówionego towaru, wysyłali kupującym produkty niezgodne z zamówieniem, którymi były perfumy o znikomej wartości rynkowej, albo towary podrobione. Po dokonaniu płatności i odebraniu przesyłki przez kupujących, kontakt ze sprzedawcami był niemożliwy, zaś próby składania reklamacji pozostawały bez odzewu. Oprócz sprzedaży perfum i kosmetyków, sprawcy oferowali w sieci do sprzedaży sprzęt elektroniczny RTV / AGD, a także opał.

Sprawcy prowadzili przestępczą działalność w okresie od końca 2021 roku do początków 2023 roku. W tym czasie doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 6 tysięcy pokrzywdzonych na terenie całego kraju. Łączna kwota wyrządzonej szkody sięga 1,7 mln zł. W przestępczy proceder zamieszane były osoby zwerbowane na stanowiska fikcyjnych prezesów spółek, na których rejestrowano rachunki bankowe i domeny fałszywych sklepów internetowych, kurier oraz pracownik banku.

Działania funkcjonariuszy CBZC, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, doprowadziły do zatrzymania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego łącznie 7 osób, w tym 2 mężczyzn podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek prokuratora wobec 4 zatrzymanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku prowadzonego postępowania zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 1 mln zł, oraz zablokowano środki pieniężne w wyskości około 200 tys. zł, których przestępcy nie zdążyli wypłacić.

Podejrzanych jest 12 osób, które usłyszały zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, podrabiania dokumentów, wyłudzenia kredytów, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Ponadto jeden ze sprawców trudnił się również popełnianiem oszustw na popularnych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, oferując do sprzedaży telefony, zamiast których wysyłał klientom bezwartościowe przedmioty.

Ustalenia były możliwe do zrealizowania dzięki współpracy z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Zarząd w Łodzi CBZC prowadzi postepowanie zbiorcze, obejmujące blisko 400 postępowań z terenu całego kraju.

Komentarze: