– Doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy. W sumie 48 osób usiłowało nielegalnie dostać się do Polski z terenu Białorusi – poinformowała Straż Graniczna. „Cudzoziemcy i białoruskie służby rzucały kamieniami w polskie patrole” – czytamy w komunikacie.

SG podała, że próby siłowego przekroczenia granicy miały miejsce na terenie działania placówek SG Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha. W poniedziałek granicę na terenie placówki z Dubiczach chciały przekroczyć 23 osoby, a we wtorek, na terenie placówki SG w Czeremsze – siedem osób.

„Służby białoruskie i cudzoziemcy rzucali kamieniami w patrole polskie” – podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

Wśród osób, które próbowały dostać się do Polski, byli między innymi Jemeńczycy, Irańczycy i Chińczycy.

Od 2 marca do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Komentarze: