Usłyszeliśmy kolejny mocny głos w sprawie pedofilii w Kościele. Wczoraj o godzinie 20:30 na antenie TVN24 miała miejsce premiera telewizyjnego dokumentu „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. Francuski dziennikarz Federic Martel, jeden z bohaterów dokumentu TVN mówi wprost „nazwisko kardynała Dziwisza pojawia się w historiach tuszowania nadużyć seksualnych Kościoła na całym świecie”!

Marcin Gutowski, autor dokumentu wyemitowanego w stacji TVN, przeprowadził rozmowy z ofiarami księży pedofilów oraz z osobami tropiącymi tę sprawę w Polsce i zagranicą. Można wśród nich wymienić m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Kardynał Dziwisz, mimo wielokrotnie ponawianych próśb, odmówił rozmowy i odniesienia się do sprawy tuszowania nadużyć seksualnych przez księży.

Przedstawione w filmie relacje i dokumenty sugerują, że nazwisko kardynała Dziwisza przewija się w wielu sprawach wykorzystywania seksualnego nie tylko w Polsce!

„Kardynał Dziwisz zostanie zapamiętany jako czarna postać w historii Kościoła, jako zaangażowany w jeden z największych skandali współczesnego Kościoła!” – mówi wprost jeden z bohaterów filmu.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski dodaje „kardynał miał ogromną wiedzę i nic z nią nie zrobił, księża, którzy byli oskarżeni o pedofilię nie zostali odsunięci od pracy, jakby się nic nie stało”.

Podejrzane są też niejasne powiązania finansowe kardynała Stanisława Dziwisza.

– W ostatnich latach życia Jana Pawła II Dziwisz i Sodano (watykański sekretarz stanu) otrzymywali duże sumy pieniędzy od legionistów Chrystusa. Dziwisz dostawał nawet po 50 tysięcy dolarów za wprowadzanie bogatych darczyńców zgromadzenia legionistów na papieskie msze w prywatnej kaplicy Pałacu Apostolskiego. Wiem to od kilku legionistów, którzy byli zaangażowani w ten proceder. Jeden z nich nazwał to „eleganckim sposobem wręczania łapówki” – zeznała osoba wypowiadająca się w dokumencie.

Do dokumentu „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” odniósł się we wtorkowym oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej – napisał abp Gądecki.

(se.pl)

Komentarze: