Policjanci kieleckiego Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 10 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pożyczki, kredyty i leasingi z banków. Na chwilę obecną straty wynikające z działalności grupy szacowane są na kwotę ponad 5 mln złotych. To kolejna realizacja w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach, w którym podejrzanych jest już 39 osób.

W drugiej połowie marca b.r. funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC przeprowadzili kolejną realizację w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach, a dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju, której członkowie „trudnili się” wyłudzeniami pożyczek, kredytów i leasingów z banków i innych instytucji finansowych na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach.

W wyniku podjętych działań policjanci zatrzymali na terenie czterech województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, śląskiego oraz łódzkiego, 10 osób. Wobec 2 z zatrzymanych, sąd na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa wykorzystywała w swojej działalności „luki w prawie” oraz dobre kontakty pośredników finansowych, a także bankowość elektroniczną i narzędzia internetowe. Straty spowodowane przez działalność grupy na ten moment szacowane są na ponad 5 milionów zł.

Dotychczas w śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 39 osobom, w tym 19 podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw co do mienia znacznej wartości. Na ten moment 7 podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono mienie o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł.

Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają w najbliższym czasie kolejnych zatrzymań.

Komentarze: