mat. dawid burzacki Zdj. ilustracyjne/Rafał Guz /PAP

Do śródmiejskiego sądu rejonowego trafił akt oskarżenia przeciwko 26-letniej Dominice M., która w październiku ubiegłego roku napisała na zabytkowym budynku Ministerstwa Zdrowia w Warszawie „Aborcja bez granic” i namalowała błyskawicę. Straty oszacowano na kilkaset złotych.

Do zdarzenia doszło w październiku w czasie jednej z manifestacji w ramach Strajku Kobiet. 26-letnia Dominika M., która brała udział w proteście 25 października, uszkodziła ścianę budynku Ministerstwa Zdrowia przy ulicy Miodowej w centrum Warszawy. Kobieta umieściła na ścianie czerwoną farbą napis „Aborcja bez granic” wraz ze znakiem przedstawiającym błyskawicę.

Straty na szkodę Skarbu Państwa wyceniono na 984 złote. Gmach resortu jest jednak wpisany do rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie prowadzone było przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ. Pod koniec marca prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Dominice M.

Kobieta ma odpowiadać za popełnienie czynu z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków (niszczenie lub uszkadzanie zabytku) w zbiegu z artykułem 288 kodeksu karnego, czyli zniszczenie mienia. Wobec 26-latki stosowany jest dozór policji.

 

 

(se.pl)

Komentarze:

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwe