38-latek z Gdańska usłyszał wyrok za usiłowanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem swojego wspólnika. Mężczyzna oblał pokrzywdzonego łatwopalną cieczą i podpalił. Do zdarzenia doszło 2 lata temu w Gdańsku Oruni.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w przesłanym w środę (6 lipca) komunikacie poinformowała, że w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 38-letniego mężczyznę na karę 13 lat pozbawienia wolności za przestępstwo usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 39-letniego mężczyzny- podaje PAP.

Sąd zasądził również na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie w kwocie 130 tysięcy złotych, a na rzecz właściciela budynku orzekł obowiązek naprawienia szkody w kwocie 155 tysięcy złotych.

Jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej prokurator Grażyna Wawryniuk do zdarzenia doszło w październiku 2020 roku. „W jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego w Gdańsku Oruni miał miejsce pożar, w wyniku którego 39-letni mężczyzna doznał oparzeń ciała” – wskazała prokurator.

Dodała, że śledczy ustalili, że pożar został wywołany przez 38-latka. „Mężczyźni wspólnie prowadzili działalność gospodarczą, na tle której doszło pomiędzy nimi tego dnia do awantury. W jej trakcie 38-latek oblał pokrzywdzonego cieczą łatwopalną i podpalił” – wyjaśniała Wawryniuk.

Pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci oparzenia termicznego II i III stopnia w obrębie twarzy, brzucha, rąk, ud oraz oparzeń dróg oddechowych.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy, prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa usiłowania zabójstwa w zamiarze bezpośrednim ze szczególnym okrucieństwem oraz w związku z wywołaniem pożaru narażenie innych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i spowodowanie zniszczenia mienia znacznej wartości. 38-latek trafił wówczas do aresztu tymczasowego.

Komentarze: