mat. dawid burzacki fot. policja

Funkcjonariusze z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali na terenie Szczecina młodego mężczyznę, który na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych oferował do sprzedaży fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Dokumenty te miały być następnie wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, aby umożliwić ich właścicielom m.in. podróże bez konieczności odbycia kwarantanny. Z zatrzymanym, który trafił do policyjnego aresztu, mundurowi prowadzą obecnie czynności procesowe. Za tego typu przestępstwo grozić może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W wyniku realizacji sprawy operacyjnej, funkcjonariusze Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali na terenie Szczecina 21-letniego mieszkańca tego miasta, który próbował zarobić, wykorzystując panującą w naszym kraju pandemię. Mężczyzna ten oferował na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19. W jego „asortymencie” znajdowały się również zaświadczenia zwalniające z noszenia maseczki ochronnej. Według sprzedającego dokumenty, które można było u niego kupić, były niezwykle wiarygodne i bez obaw mogły być wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, w celu umożliwienia ich właścicielom między innymi podróżowania bez konieczności odbycia kwarantanny.

Zatrzymany mężczyzna swoją nielegalną działalność prowadził od połowy marca bieżącego roku i szybko został namierzony przez policjantów z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej. Dzięki intensywnym i skutecznym działaniom funkcjonariuszy walczących na co dzień z cyberprzestępczością, nie udało mu się rozwinąć „interesu” i zamiast zarobić na oszukiwaniu innych osób, trafił do policyjnego aresztu.

Przy 21-latku i podczas przeszukania miejsca jego zamieszkania mundurowi zabezpieczyli sprzęt służący do umieszczania ogłoszeń w Internecie, telefon, za pomocą którego kontaktował się z klientami zainteresowanymi zakupem zaświadczeń, karty bankomatowe oraz nośniki pamięci. W toku dalszych czynności okazało się również, że nie był to pierwszy konflikt z prawem mieszkańca Szczecina, ponieważ był on już wcześniej karany za oszustwa.

Z zatrzymanym mężczyzną trwają obecnie czynności procesowe. Dalsze postepowanie w tej sprawie prowadzić będą szczecińscy policjanci, którzy zajmą się szczegółowym wyjaśnianiem wszelkich okoliczności nielegalnego procederu, jakim trudnił się 21-latek. Za przestępstwo oszustwa grozić może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Komentarze:

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwe