Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował Błażej Spychalski. Od chwili publikacji będzie on obowiązywał w 183 miejscowościach w pasie 3 km od granicy z Białorusią. Dokument ma trafić jeszcze do Sejmu.

Andrzej Duda podpisał rozporządzenie rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim. Po podpisie prezydenta dokument trafi do Sejmu – posłowie mają zebrać się w tej sprawie już w poniedziałek.

Jak wskazał, wniosek był w ostatnich dniach „wnikliwie analizowany” przez prezydenta, także w gronie doradców. Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusję – mówił Spychalski.

Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie – wyjaśnił Spychalski.

„Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.” – czytamy w opublikowanym rozporządzeniu.

Stan wyjątkowy zacznie obowiązywać niezależnie od decyzji posłów, od publikacji rozporządzenia. Od tego momentu na terenach przygranicznych nie będą mogły przebywać osoby postronne.

Kancelaria Prezydenta ujawniła, co zawiera dokument podpisany przez prezydenta. „Wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe” – przekazano. Obowiązujące ograniczenia to:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach
  • zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym ograniczenia zgromadzeń nie obejmują tych organizowanych przez Kościoły i inne związki wyznaniowe i religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwowe i organy samorządu terytorialnego.

Komentarze: