Mecenas Roman Giertych został zatrzymany dziś przez CBA – potwierdził portal tvp.info w źródłach zbliżonych do sprawy. O tym fakcie na Twitterze poinformowały też jego córka i żona. Wraz z mecenasem zatrzymano też biznesmena Ryszarda Krauzego.

Jak informuje CBA, zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW.

„Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych” – podaje Biuro.

Roman Giertych jest pełnomocnikiem Leszka Czarneckiego, właściciela Idea Banku, podejrzanego w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. W piątek sąd miał rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą biznesmena, co umożliwiłby wydanie za Czarneckim Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Zatrzymani trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

Od 5 maja 2006 do 13 sierpnia 2007 Roman Giertych, sprawował funkcje wicepremiera i ministra edukacji narodowej.

Fot.PAP

Komentarze: