Alicja, 13-latka wychowująca się w jednym z miejskich domów dziecka w Warszawie, zmarła po połknięciu garści tabletek. Stołeczna prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, a dwie opiekunki otrzymały już zwolnienia z pracy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, która opisała tragedię, w jej tle są sygnały o stosowaniu w placówce przemocy.

Alicja zmarła pod koniec czerwca. Miała połknąć w nocy garść tabletek, a lekarze nie zdołali ocalić życia 13-latki — mimo wezwania przez opiekunki pogotowia, a potem kilkudniowego leczenia dziewczyny w szpitalu.

Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotyczy ono art. 151 Kodeksu karnego, czyli doprowadzenia do targnięcia się na własne życie poprzez nakłanianie lub udzielenie pomocy. Prokuratura nie zdradza szczegółów śledztwa, jednak według informatorów „Gazety Wyborczej”, wkrótce po tragedii pracę w warszawskiej placówce „Dom przy Mickiewicza” straciły dwie opiekunki. Przyczyną były podejrzenia o stosowanie przez nie przemocy.

Do tych podejrzeń krótko odniosła się Monika Beuth, rzeczniczka urzędu miasta. Według niej informacje o przemocy w domu dziecka usłyszał psycholog skierowany do placówki po śmierci dziewczynki, by udzielić wsparcia innym dzieciom po tragedii w placówce „Dom przy Mickiewicza”.

W razie myśli samobójczych w tych instytucjach można uzyskać pomoc:

  • 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00)
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny cały tydzień, 12:00-2:00)
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 (czynny całą dobę)
  • Fundacja ITAKA — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi też: 800 080 222 — całodobową, bezpłatną infolinię dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: poradnictwo@lambdawarszawa.org
  • Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/
  • Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: wsparcie@wiaraitecza.pl
Komentarze: