Zdjęcie ilustracyjne

Po przyjęciu pacjenta zakażonego bakterią New Delhi do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wprowadzono ograniczenia w działaniu szpitalnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak poinformowała w sobotę Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, pacjent zakażony bakterią New Delhi został przywieziony do Opola z ościennego województwa. Jego stan określa się jako ciężki.

Pacjent przebywa w izolacji. Nie ma ryzyka dla innych osób przebywających w szpitalu, jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne było ograniczenie w przyjmowaniu chorych na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – wyjaśnia rzecznik USK.

Według Światowej Organizacji Zdrowia bakteria New Delhi jest zaliczana do grupy tzw. superbakterii, odpornych na działanie antybiotyków. W wyniku zakażenia bakterią, może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia i życia chorego.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych.

Po raz pierwszy jej obecność stwierdzono u pacjentach w Indiach w 2008 roku. Trzy lata później zawędrowała do Polski.

U chorych może wywołać szereg groźnych chorób obejmujących m.in.: zapalenia płuc, układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

Według specjalistów, bakteria dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową lub przez uszkodzone tkanki.

Komentarze: