Zdjęcie ilustracyjne / Canva

Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc. Nowa ustawa antyprzemocowa weszła w życie 30 listopada, działa już więc prawie pół roku. Sprawca przemocy zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuszcza mieszkanie i otrzymuje zakaz zbliżania się do ofiar. Nie trzeba czekać na wyrok sądu, te sankcje może wyegzekwować policja i, jak pokazuje praktyka, policjanci chętnie korzystają z nowych uprawnień.

Dzięki ustawie antyprzemocowej ofiary przemocy domowej otrzymały bardzo istotne i oczekiwane wsparcie:

  • To nie ofiara przemocy domowej ucieka z domu, ale sprawca natychmiast opuszcza mieszkanie;
  • Winny stosowania przemocy otrzymuje też zakaz zbliżania się do ofiar;
  • Te sankcje natychmiast może wyegzekwować policja lub Żandarmeria Wojskowa, a sądy w błyskawicznym trybie zajmują się sprawą.

Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej obowiązuje przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. Policja może nakaz wyegzekwować od razu, łącznie z możliwością użycia środków przymusu. I nie musi oglądać się na to, że sprawca twierdzi, iż nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskazuje mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych. Ustawa nakazuje także policjantom obowiązek regularnego sprawdzania, czy sprawca przemocy stosuje się do sankcji. Jeśli złamie zakaz np. zbliżania się do ofiar lub będzie chciał wrócić do domu, policja może zastosować środki przymusu, by wyegzekwować nałożone zobowiązanie. Poza tym w takiej sytuacji sprawcy przemocy grożą areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Dodatkowo, w określonych przez ustawę sprawach, pisma procesowe mogą być doręczane nie tylko przez pocztę, lecz także za pośrednictwem policji.Jest ona też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka. W pewnych przypadkach sąd może mieć tylko trzy dni na rozpatrzenie wniosku ofiary przemocy, natomiast całą sprawę musi rozpoznać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Ofiary przemocy są zwolnione z kosztów sądowych. Mogą także uzyskać pomoc psychologiczną lub wsparcie i leczenie w zakresie uzależnień, które są główną przyczyną przemocy domowej.

Źródło SuperExpress

Komentarze: