Zarząd Alpha Bridge Broker (Gerda Broker) zatrzymany przez CBA

8
226

Miały być szybki i bezpieczny zysk dla inwestorów- są milionowe straty i ludzkie tragedie. O spółkach Alpha Bridge Broker (Gerda Broker) pisaliśmy kilka miesięcy temu w artykule: „Inwestycje bez ryzyka, oszustwo na masową skalę”? Po publikacji tego artykułu odezwały się setki osób pokrzywdzonych pośrednio działaniami spółek, które reprezentowali Piotr D. i Łukasz L.- czy były to z góry zaplanowane oszustwa? O tym zadecyduje Sąd.

Jak udało nam się ustalić u źródeł zbliżonych do sprawy, Piotr D., Łukasz L. i Ewa K.  zostali w dniu 19.08.20r. zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledczy weszli równocześnie do kilku mieszkań i biur na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Zabezpieczono dokumentacje spółek i dokumenty księgowe. Sami zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli poważne zarzuty- to najprawdopodobniej nie koniec zatrzymań. Podobny schemat przestępczego działania obserwujemy w niektórych spółkach, które kooperowały z Gerda Broker.

Śledztwo prowadzone przez delegaturę CBA nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, dotyczy ono oferowania instrumentów finansowych (certyfikaty inwestycyjne, obligacje i akcje) różnych emitentów, obrotów instrumentami finansowymi (nabywanie, zbywanie i obrót) bez wymaganych zezwoleń, oraz wprowadzenia nabywców tych instrumentów finansowych w błąd, co do faktycznej sytuacji finansowej emitentów, oraz legalności prowadzonej działalności w zakresie  obrotu instrumentami finansowymi przez brokerów. Takimi działaniami doprowadzono nabywców do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem o znacznej wartości.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, postępowanie może dotyczyć również szeregu innych spółek- emitentów i jest bardzo rozwojowe.

AKTUALIZACJA:

W dniu 21.08.2020r. Sąd zdecydował o aresztowaniu wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

OBIECYWALI WIELE

Regularny i bezpieczny zysk z odsetek, a po dwóch latach gwarancja zwrotu całej inwestycji i to powiększonej o 20%. Takie obietnice słyszeli inwestorzy. Wiarygodność zapewniało logo i nazwa znanej marki, czujność usypiały wypłacane co jakiś czas odsetki. Potem były już tylko problemy – nerwy, stracone pieniądze, zawiadomienia do prokuratury…

Poszkodowani do dzisiaj nie mogą sobie wybaczyć tego, że uwierzyli w piękne słowa i prezentacje, że ich czujność została uśpiona. Jednogłośnie mówią, że sam fakt zatrzymania osób odpowiedzialnych za prowadzenie spółek i „zabezpieczenie” inwestycji nie rozwiązuje ich problemów. Cały czas liczą na odzyskanie swoich pieniędzy- te najprawdopodobniej zostały „wyprowadzone” i ulokowane w różnych innych projektach.

Jako zespół dziennikarzy śledczych, już za kilka dni rozpoczniemy cykl publikacji na temat spółek, które działają na szkodę nabywców i noszą cechy piramid finansowych- opiszemy dokładnie mechanizmy działania konkretnych podmiotów: struktury, rodzaje „zabezpieczeń” i techniki, które zostały wykorzystane do pozyskania inwestorów.

MIAŁO NIE BYĆ RYZYKA…

Za inwestycjami oferującymi pewne zyski stała utworzona w marcu 2013 roku spółka Gerda Finance, potem przemianowana na Gerda Broker, a od czerwca 2019 roku jako Alpha Bridge Broker. Hasło „Gerda” miało w tym przypadku kluczowe znaczenie – nawiązywało do firmy działającej od 1987 roku na rynku zabezpieczeń, która produkuje drzwi i zamki, także antywłamaniowe. Powiązanie dało się zauważyć dodatkowo w logo spółki inwestycyjnej. Choć „spółka inwestycyjna” to określenie nie do końca trafne – oficjalnie podmiot tak wtedy, jak i dziś, zajmował się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania…

Część projektów „spółek emitentów” było zabezpieczonych nieruchomościami, ale już teraz wiemy, że część wartości zobowiązań przewyższa wartość ustanowionych zabezpieczeń.

Zastrzeżenia budzi również fakt ustanowienia administratora i sposób zabezpieczenia inwestycji- administratorem niektórych zabezpieczeń była ustanowiona Ewa K.- prywatnie była żona Piotra D. Sposób zabezpieczeń ustalali w łóżku czy podczas rodzinnych kolacji?

Według naszych informacji, kobieta również została zatrzymana.

Według informacji zbliżonych do źródeł, Prokuratura zawnioskowała o tymczasowe aresztowanie osób zatrzymanych- w chwili obecnej (stan na godz. 12:00 w dn. 21.08.20r.), trwają posiedzenia aresztowe.

Więcej informacji podamy po uzyskaniu komunikatu prasowego.

KONTAKT DLA POSZKODOWANYCH

Jeżeli przypuszczasz, że zostałeś oszukany lub celowo wprowadzony w błąd przez osoby lub firmy oferujące „bezpieczne inwestycje” – odezwij się do nas. Twoje informacje i wiedza mogą przyczynić się do zakończenia tego bezprawnego procederu. Ze swojej strony zapewniamy bezpłatną pomoc prawną, konsultacje specjalistów z Agencji Detektywistycznej i Krajowego Biura Wywiadu Gospodarczego. Od kilku miesięcy wspólnymi siłami realizujemy śledztwo dziennikarskie, które ma na celu przede wszystkim zidentyfikowanie ukrytego majątku, wyprowadzonych środków i odzyskanie kapitału przez inwestorów. Zebrane informacje zapewne posłużą również organom ścigania w celu rozliczenia przestępczej działalności.

Zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy: piramidy@dzienniksledczy.pl – staramy się odpowiadać na bieżąco, natomiast każdego dnia dostajemy naprawdę bardzo wiele informacji i nie sposób odpowiedzieć na wszystkie w jednym czasie. Informacje można również wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie: www.dzienniksledczy.pl/piramidy lub w wiadomości prywatnej na Facebooku (www.facebook.com/dzienniksledczy).


Dziennik Śledczy -informacje podajemy jako pierwsi. 

8 KOMENTARZE

 1. w końcu….
  jeszcze powinni zabrać się za doradców, którzy to oferowali,
  doskonale wiedzileli co oferują, to byli ludzie znający się na finansach, a dla prowizji wciskali ludziom takie g…

 2. To jeszcze niech sprawdza high sales sp zoo sp k. Ciekawe ile kasy wyciągnęli z pożyczek podporządkowanych do tej spółki.
  „pan” Łukasz L. Od zeszłego roku ludziom nie wypłacił pieniędzy za ich pracę, przez dwa lata nie opłacał im ZUSOW.
  Niech ktoś mi powie ze ci ludzie są normal i porządni.
  Dramat

 3. ja mam ciagle kopie ofert ktore otrzmywalem od Wroclawskiego reprezentanta tej wydmuszki… Od poczatku bylo to dla mnie grubymi nicmi szyte i na szczescie nie zainwestowalem nawet zlotowki. Ci ludzie powinni dostac maksymalne wyroki za podkopywanie zaufania do calego sektora finansowego i kreowanie obaw o inwestowanie srodkow przez spoleczenstwo.

  • ciekaw jestem, czy cba i prokuratura zajmie się również siecią sprzedaży (doradcami), osobami z wykształceniem ekonomicznym, pracującymi wcześniej w innych instytucjach finanswych, mającymi doświadczenie i rozeznanie w rynku finansowym,
   podkreślam: nie wierzę, że nie wiedzieli co sprzedają!!!

 4. A jeszcze pojedyncze tygodnie temu sprzedawca (pracujący już w innej spółce) zapewniał, że to chwilowy kryzys. Podobnie jak Adik nie wierzę, że nie wiedział co się dzieje wewnątrz spółek. Nawet jeśli doradcy nie mieli twardych dowodów to na pewno podejrzewali „piramidę”. Nie przeszkadzało im to wciskać nowe obligacje i rolować stare. Macie pomysł jak dobrać się do doradców?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here