• Rodziny osób zmarłych z powodu COVID-19 domagają się, aby dopuścić możliwość zrobienia zdjęcia zwłok w trumnie, przed jej zamknięciem. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia 3 kwietnia wprowadziło nowe zasady dotyczące postępowania ze zwłokami osób zmarłych na na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z nowymi przepisami bliscy zmarłych dostają do pochowania zamkniętą trumnę, której nie wolno otworzyć. Rodziny nie mogą wiec zidentyfikować zwłok znajdujących się w trumnie. Prośby o zrobienie chociażby zdjęcia zmarłej, niestety, też nie jest możliwe.

W związku z tym rodziny zmarłych nie mają pewności czy faktycznie żegnają bliską im osobę i czy do grobu zostaje złożona trumna z jej ciałem. 

W tej właśnie sprawie zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do Ministra Zdrowia – podaje rp.pl.

Pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego – napisał RPO.

W związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Jednak zdaniem RPO należałoby wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19. Dlatego też rodziny zmarłych domagają się zrobienia zdjęcia zwłok przed zamknięciem trumny Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności – napisał RPO Adam Bodnar.

Komentarze: