Żandarmeria wojskowa zatrzymała rano pięć osób podejrzewanych o udział w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. Wśród nich jest dwóch żołnierzy z Wrocławia i Brzegu.

Śledztwo prokuratury dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fałszywych dokumentów, potwierdzających szczepienie przeciw Covid-19. Dwaj zatrzymani żołnierze służyli w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz w 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Pozostałe trzy osoby to cywile. Wszyscy zostali zatrzymani dziś rano w różnych miejscach – w Łódzkiem, w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Zatrzymani prawdopodobnie jeszcze dziś zostaną przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi to postępowanie.

Kodeks karny za „łapownictwo osoby pełniącej funkcję publiczną” zakłada karę od dwóch do dwunastu lat więzienia.

Na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji dotyczących tego postępowania. Płk Bartosz Okoniewski, zastępca Prokuratora Okręgowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zapewnił jednak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że sprawa jest rozwojowa. Mówiąc o rozmiarach procederu wystawiania fikcyjnych zaświadczeń przyznał, iż „na pewno nie było to kilka osób”.

Komentarze: